Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, WhatsApp kullanıcılarını şu sözlerle uyardı: ‘’WhatsApp kullanıcıları gizliliğe güvenmesin. WhatsApp uygulaması kullanıcılar için bir gün bile güvenli olmadı.’’

Durov, Meta Platforms’a ait olan WhatsApp uygulamasını bir kez daha eleştirilerinin hedefine koydu. Telegram’ın kurucusuna göre, WhatsApp’taki güvenlik açıkları nedeniyle şifreli yazışmalar yıllarca potansiyel saldırganlara açık bırakırken, Telegram’da asla böyle sorunların yaşanmadığını dile getirdi.

Daha önce de WhatsApp’a karşı sert açıklamalarda bulunan kurucuya göre, bilgisayar korsanlarının birkaç yıl boyunca kullanıcı mesajlarına erişebildiğini hatırlattı. Durov, özellikle siber savaş alanında ismine sıkça rastlanan Kuzey Amerika merkezli Boldend şirketi hakkında son zamanlarda ortaya çıkan bilgi sızıntılarının bu açıklamasını desteklediğini vurguladı.

Araştırmacıların birkaç ayda bir uygulamada yeni güvenlik açıkları bulduğunu belirten Durov, 2020 yılında bu konuyu detaylı bir şekilde anlattığını fakat o zamandan beri hiçbir şeyin düzeltilmediğini de sözlerine ekledi.