Siber tehdit aktörleri, son zamanlarda sıkça duyduğumuz otonom araçları hedef almış durumda. Araçların çalıştırılmasından multimedya sistemlerin kullanılmasına kadar pek çok yeteneğin geliştirilmesi her ne kadar konforu arttırsa da kullanıcılarını tehlikelere karşı çok daha korumasız hale getiriyor.

Yapılan bir araştırmada son 3 yıl içerisinde akıllı otomobillere karşı yapılan siber saldırılarda yüzde 225 oranında bir artış yaşandığı ifade ediliyor. Üstelik bu saldırıların yüzde 38’inin amacı kullanıcıların verilerini çalmakken, yüzde 27’si verileriyle falan değil doğrudan arabanın kendisiyle ilgileniyor.

Uzmanlar, siber saldırganların en çok bekledikleri zamanların güncelleme dönemi olduğunun altını çiziyor. Güncelleme anlarında oluşan güvenlik açıklarından faydalanan siber tehdit aktörlerinin, aracın uzaktan çalıştırılması, kapatılması ya da verilere ulaşılabilmesi gibi pek çok siber saldırıyı tam da bu anda yaptığı belirtiliyor. Siber güvenlik uzmanları, bu noktada akıllı araçların güncellemelerinin muhakkak yetkili servislerinden yardım alınmasının gerektiğini vurguluyor.