Yaşanan deprem felaketinin ardından yaralarımızı sarmak için hem yurtiçinden hem de yurtdışından bağış kampanyaları düzenleniyor. Fakat siber saldırganlar, sahte web siteleri ve sosyal medya platformlarından bu bağışları çalmaya çalışıyor.

Twitter ve PayPal gibi platformları kullanarak bağışları çalan siber suçlular, özellikle hesaplarına güvenilirlik kazandırmak için haber kaynaklarından ve hükümet yetkililerinden gelen güncellemeleri retweet’liyor.

Popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter’ın  yasa dışı kripto adresleriyle dolup taşması da dikkat çekti. Siber dolandırıcıların yasa dışı Bitcoin ve kripto cüzdan adresleriyle Twitter üzerinden bağış topladığı da gelen bilgiler arasında yer aldı. Zaten kullanılan cüzdan adreslerinin başka hesaplar tarafından kullanıldığı da fark ediliyor. Yayınlanan bir raporda ise, hayır kurumlarından geldiğini iddia eden kimlik avı e-postalarının bu dönemde arttığı ifade edildi. Uzmanlar ise yardımseverleri bu konuda dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.