ABD’de 2016 yılında kripto para borsası olan Bitfinex’e saldıran ve 3,6 milyar dolar değerinde Bitcoin çalan New York’lu evli çift yakalandı. Bitcoin çalan ve bugüne kadar minik minik miktarlarda aklamaya çalışan Ilya Lichtenstein ve karısı Heather Morgan’ın siber saldırı, dolandırıcılık ve kara para aklama gibi suçlardan tutuklandığı da gelen bilgiler arasında.

ABD Adalet Bakanlığı 94 bin civarında olan Bitcoin varlığına el koyduklarını ve evli çiftin yasalar karşısına çıkarıldığını belirtti. Kripto para operasyonlarında yer alan görevlilerin, BTC varlıklarının izini sürdüğü açıklandı. Şüpheli çiftin genelde küçük meblağlar halinde transfer yapıldığı, 94 bin civarında varlığa ise dokunmadıkları ortaya çıktı. Mahkeme kararı ile özel anahtarlar gibi kritik verilere erişme imkanı bulan kolluk kuvvetlerinin 3,6 milyar dolara el koyduğu belirtildi.

Tutuklamaları bugün bir basın açıklamasıyla duyuran DOJ Başsavcı Yardımcısı Lisa O. Monaco, iki şüpheliden ele geçirilen ve yaklaşık 3,6 milyar dolar değerindeki 94 bin Bitcoin’in ‘departmanın şimdiye kadar el koyduğu en büyük mali değeri’ temsil ettiğini vurguladı.

Şüphelilerin 25 yılla yargılanacakları bilinirken, el konulan Bitcoin miktarının satılacağının endişesi kripto para piyasasında gerginlik yarattı. Yetkililer ise henüz böyle bir durumun olmadığını öne sürdü.