Blizzard, oyuncuların pazar gününü altüst eden bir siber saldırıya uğradı. Gün boyu süren saldırılar, gece saatlerinde sona erdi. Diablo IV ve diğer Blizzard oyunları, saldırı esnasında oynanamayacak duruma geldi.

Diablo IV ve World of Warcraft benzeri dünyaca ünlü oyunların arkasında olan Blizzard, geçtiğimiz hafta sonunda sıkıntılı bir zaman geçirdi. Şirketin sunucularına karşı DDoS saldırısı, oyuncuların Diablo IV ve World of Warcraft benzeri oyunlara erişim engeline neden oldu. Saatler boyunca süren siber saldırılar, şu saatler itibariyle çözülmüşe benziyor. Saldırıları kimlerin, hangi amaçla yaptığı ise merak konusu oldu.

Blizzard, dün sabah 9 civarında bir açıklamada bulundu ve oyuncuların Battle.net istemcisine girişlerde sorun yaşadığını onayladı. Sorunu çözmek adına çalışmalar yürüttüklerini belirten teknik ekip, birkaç saatin ardından sunucularda sorun olduğunu açıkladı. Saat 17:30 civarında ise yeni bir açıklamada bulunuldu ve Blizzard sunucularına siber saldırı gerçekleştirildiği duyuruldu. Oyuncular, bu süre zarfında Diablo IV’e ve diğer oyunlara da çevrimiçi olarak erişim sağlayamadılar.

İlk saldırı püskürtüldü fakat gece saatlerinde tekrar saldırıldı

Blizzard, akşam 8 sularında yapmış olduğu açıklamada DDoS saldırısının püskürtüldüğünü, oyuncuların sunuculara erişim sağlayabileceklerini duyurdu. Fakat bu durum uzun sürmedi. Saat 12 civarında tekrar bir açıklamada bulunan şirket, yeni bir DDoS saldırısı yapıldığını bildirdi. Oyuncuların sunucu erişimini yarım saat kadar engelleyen bu saldırı da engellendi. Downdetector üzerinden gerçekleştirdiğimiz kontrollerde, şuanlık bir sunucu sorunu olmadığını söyleyebiliriz.

Saldırılar püskürtülse dahi oyuncular, bütün gün boyunca özellikle de Diablo IV’e erişim sorunu yaşadı. Oyunun çevrimdışı modunun da yer almaması, oyuncuların moralini bozdu. Hatta sosyal medyada konu ile alakalı paylaşım yapan oyunseverler, Diablo IV için çevrimdışı modun şart olduğu konusundaki düşüncelerini dile getirdiler. Fakat Blizzard’dan bu konuyla alakalı bir açıklama gelmedi. Şirketin yaşananlar üzerine nasıl bir süreç izleyeceği de şimdiden merak uyandırmaya başladı.