2020 yılının 3’üncü çeyreğiyle karşılaştırıldığında DDoS saldırılarının oranı bir yılda yaklaşık yüzde 24 artarken, hedefli gelişmiş DDoS saldırıları aynı dönemde yüzde 31 artış gösterdi. En dikkate değer hedeflerden bazıları pandemiyle mücadele araçları, devlet kurumları, oyun geliştiricileri ve tanınmış siber güvenlik yayınları oldu.

DDoS, yani Dağıtılmış Hizmet Reddi saldırıları, ağ sunucusunu hizmet istekleriyle boğmaya yöneliktir. Böylece sunucu çöker ve diğer kullanıcıların erişimini reddeder. Bu kuruluşlar ve işletmeler için büyük aksaklıklara neden olabilir. Bu tür saldırılar birkaç dakika, hatta birkaç gün sürebilir. Sözde ‘akıllı’ DDoS saldırıları bunu bir adım daha ileri taşır. Bu saldırılar daha karmaşıktır, genellikle hedeflidir ve yalnızca hizmetleri kesintiye uğratmak için değil, aynı zamanda belirli kaynakları erişilemez hale getirmek veya para çalmak için de kullanılabilir. Her iki saldırı türü de 2021 yılının 3’üncü çeyreğinde yükselişe geçti.

2020 yılının 3’üncü çeyreğine kıyasla 2021yılının 3’üncü çeyreğinde toplam DDoS saldırı sayısı yaklaşık yüzde 24 artarken, toplam ‘akıllı’ saldırı sayısı yüzde 31 arttı. Saldırıya uğrayan kaynakların en büyük bölümü ABD’de bulunuyor. Onu Hong Kong ve Çin izliyor. Siber güvenlik ve dijital gizlilik şirketi olan Kaspersky tarafından Ağustos ayında toplam 8 bin 825 saldırıyla tek bir günde rekor sayıda DDoS saldırısı tespit edildi.

Geçen çeyrekteki dikkate değer büyük ölçekli DDoS saldırılarından bazıları, saniyede çok sayıda istek gönderebilen Mēris adlı yeni ve güçlü bir botnet ağını içeriyordu. Bu botnet, en iyi bilinen iki siber güvenlik yayınına yönelik saldırılarda görüldü: Krebs on Security ve InfoSecurity Magazine.

Üçüncü çeyrekteki diğer dikkate değer DDoS trendleri arasında Avrupa ve Asya’da bir dizi siyasi güdümlü saldırının yanı sıra, oyun geliştiricilerine yönelik saldırılar yer aldı. Ayrıca saldırganlar birkaç ülkede pandemiyle mücadele kaynaklarını hedef aldı ve Kanada, ABD ve Birleşik Krallıkta telekomünikasyon sağlayıcılarına yönelik bir dizi fidye yazılımı saldırısı gerçekleşti. Saldırganlar kendilerini fidye yazılımı grubu REvil’in üyeleri olarak tanıttılar ve şirketlerin sunucularını fidye ödemeye zorlamak için kapattılar.

Kaspersky araştırmacıları ayrıca bir devlet üniversitesinde birkaç gün süren oldukça sıra dışı bir DDoS saldırısına tanık oldu. Eğitim kurumlarına yönelik saldırılar nadir olmasa da, bu örnek özellikle karmaşıktı. Saldırganlar devlet üniversitesine başvuranların çevrimiçi hesaplarının peşindeydi ve kaynağı tamamen kullanılamaz hale getiren bir saldırı vektörü seçtiler. Saldırı filtreleme başladıktan sonra da devam etti.

DDoS saldırılarının sayısı 4’üncü çeyrekte de artmaya devam edecek

DDoS saldırıları için kullanılan botnetlerin çoğunun kripto madencilik için de kullanılabilir olduğunu dile getiren Kaspersky Güvenlik Uzmanı Alexander Gutnikov, “Daha önce kripto para birimi değer kazandıkça DDoS saldırılarında bir düşüş görürken, şimdi kaynakların yeniden dağılımına tanık oluyoruz. DDoS kaynakları talep görüyor ve saldırılar kârlı. Özellikle geçmişte de DDoS saldırılarının yıl sonunda özellikle yüksek olması nedeniyle, DDoS saldırılarının sayısının 4’üncü çeyrekte de artmaya devam edeceğini düşünüyoruz.” dedi.