Sentez Medya tarafından 17 Mart 2022 tarihinde Ankara’da düzenlenen 6’ncı Siber Güvenlik Zirvesi’nde Maramiro TV’ye konuşan De-CIX Türkiye Ülke Direktörü Bülent Şen, günümüzde birçok firmanın bulut hizmetini yurt dışından alması hakkında görüşlerini aktardı.

Bülent Şen, Türkiye’de bulunan şirketlerin çoğunun bulut hizmetlerini yurt dışından aldığını ifade etti. Bunun sebebinin ise büyük şirketlerin örneğin; Amazon, Microsoft ve Google Cloud gibi şirketlerin hala Türkiye’de bulunmaması olarak açıklana Şen, bundan dolayı bu hizmetlerin yurt dışından alınmak zorunda kalındığını belirtti.

Bülent Şen konuşmasını şu sözlerle noktaladı: ‘’Zorunda kalıyorlar derken, Türkiye’de bulunan cloud hizmeti veren şirketleri de küçümsememek gerekiyor. Çünkü onlar gerçekten güzel hizmetler sunabiliyorlar. Bu noktada akıllara şöyle bir soru geliyor, ‘Niye peki bu hizmetler yurt dışından alınıyor?’ şeklinde. Ben bu soruyu şu şekilde değerlendirebiliyorum; bazı hizmetler istenildiği performansta olmayabiliyor, çalıştığı aplikasyonlardan kaynaklı sorunlar da olabiliyor. Bundan ötürü de bazı hizmetleri diğer cloud hizmet veren şirketlerden almak zorunda kalıyorlar. Onlar da Türkiye’de bulunmadığından dolayı bu hizmetleri Türkiye’de yerel olarak veremiyorlar. Bunun için biraz daha zamana ihtiyaç var. Bunlar önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde en fazla 5 yıl içerisinde çoğu burada olacak zaten. Bunlar gerçekleştiği zaman gerçekten Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalacak.’’

VİDEO: 067
BAŞLIK: Dikkatli Olmamız Gereken Konu: Yurt Dışından Bulut Hizmeti Almak
KONUŞMACI: Bülent Şen – De-CIX Türkiye Ülke Direktörü