Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiği gün ABD uydu iletişim sağlayıcısı olan Viasat’ın hack’lendiği öne sürülüyor.

Yapılan açıklamalara göre eğer bu saldırı gerçekleşmişse, bu saldırı şuana kadar çatışmayla bağlantılı en önemli siber saldırı olarak anılacak. Çünkü bu saldırı ordunun yanı sıra hükümet ve iletişimi de etkiliyor. Ayrıca yetkililer, Ukrayna’nın bu saldırılara karşı oldukça dirençli olduğunun da altını çiziyor.

Bunun üzerine Viasat yaptığı açıklamada, saldırıyı doğruladı. Viasat, bazı müşterilerinin modemlerinin değiştirdiğini ancak çekirdek ağ altyapısının ve uydunun kendisinin zarar görmediğini vurguladı. Bu saldırının kimin tarafından gerçekleştirildiğini açıklamayan şirket, zamanı geldiğinde ABD hükümetinin olayın aktörlerine atıfta bulunacağını belirtti.

Son günlerde ABD’li yetkililer, ‘ABD ve uluslararası uydu iletişim ağlarına yönelik olası tehditlerin farkında olduklarına’ dair bir ifade kullanması da dikkat çekti.

Bu saldırının her zaman meydana gelen bir saldırı mı yoksa Rusya’nın hazırlandığı daha ciddi bir saldırının habercisi mi olduğu da gündemden düşmedi.