Sentez Medya tarafından 17 Mayıs 2022 tarihinde Ankara’da düzenlenen 5’inci Kişisel Verileri Koruma Zirvesi’nde Maramiro TV’ye konuşan Eralp Danışmanlık’tan Av. Özgür Eralp, kurumlar arası işbirliğinin kişisel verilerin korunmasındaki önemini aktardı.

Av. Özgür Eralp, kurumlar arasındaki işbirliğinin hem global ölçekte hem de sadece Türkiye ile alakalı olarak da düşünülebileceğini ifade etti. Çünkü dünyada artık sadece ülkelerin kendi içerisindeki kurumlarının birbirleri ile arasındaki etkileşimi ve iletişimin çok yeterli olmadığını söyleyen Eralp, örneğin bir suçun Amerika’daki sunucular üzerinde bir Alman vatandaşı tarafından Türkiye’de yaşan bir Japon kişiye karşı işlenmesinin mümkün olduğunu belirtti.

Av. Özgür Eralp sözlerine şu şekilde devam etti: ‘’Dolayısıyla burada kurumlarla birlikte özellikle dünyadaki ülkeler arasındaki kurumların bir paylaşımı, etkileşimi ve iletişimi olmalı. Bununla ilgili olan kurumların başında yargı, hakimlikler ve savcılıklar, kolluk kuvvetleri geliyor. Bu tip suçlarda veya da kişisel verilerin korunması konusunda ihlal yaşandığı durumlarda her şey ceza kanunlarına göre değil, hukukla ilgili olacak tazminat gibi sorunlar olabilir. İdari denetimler hakkında da sorunlar olabilir. Bundandır ki kurumların birbirleri arasında 7/24 çalışan bir ağı olmalıdır. Ortak bir dil kullanmaları lazım. Bunun benzeri Siber Suçlar Sözleşmesi’nde var. Dünyada gelişen dağınık bir mevzuat yapısı var. Bu büyük yapıların belirli bir şekilde ortaklaşa olabilecek belirli bir mevzuat oluşturulabilir. Böylelikle uluslararası suçların, kişisel verilerin korunması ihlallerinde önüne geçilmiş olabilir.’’

VİDEO: 091
BAŞLIK: Dünyada Gelişen Dağınık Bir Mevzuat Yapısı Var
KONUŞMACI: Av. Özgür Eralp – Eralp Danışmanlık