Türk siber güvenlik şirketi olan PRODAFT Siber Tehdit İstihbaratı, bir çok kişi ve kurumu etkileyen SilverFish, FluBot, Toddler, LockBit veya Conti gibi bir çok global siber saldırı vakasına dair araştırmalar yürüterek global anlamda üst-düzey siber saldırı operasyonlarının önlenmesine ilişkin önemli bir rol oynuyor.

PRODAFT Siber Tehdit İstihbaratı (PTI) ekibi, tarafından yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın en tehlikeli fidye yazılımı örgütü olarak kabul edilen Conti grubuna ilişkin bir çok operasyonel ayrıntı keşfedilerek dünyada ilk defa gün yüzüne çıkarıldı.

PRODAFT’ın araştırma sonucuna göre, özellikle kritik altyapıları, boru hatlarını, hastaneleri, kolluk kuvvetlerine ait komuta merkezlerini, ilaç sektörü paydaşlarını ve enerji sektörünü hedef alan Conti grubunun son 3 ay içerisinde 25 milyon doların üzerinde fidye parası elde ettiği tespit edildi. PRODAFT ekibi tarafından hazırlanan raporda; Conti grubunun “iş modeli”, “siber saldırı eylem zinciri”, “yönetim paneli” ve “para akış analizi” gibi bir çok detay da yer alıyor.

Bu bağlamda PRODAFT yönetici ortağı Koryak Uzan, “Ortaya koyduğumuz ayrıntılar neticesinde, başta U.S.T.A. platformu üyesi olan kurumlar olmak üzere bir çok kritik altyapının bu tür üst-düzey tehditler ile daha proaktif bir mücadelede bulunmasını mümkün kılarken, dünya genelinde karar vericilerin siber yeraltının işleyişine ve üst-düzey saldırı zincirlerine ilişkin farkındalığını arttırmayı amaçlıyoruz.” dedi.