Hacker forumlarından biri olarak bilinen RaidForums, Avrupa Birliği Polis Teşkilatı tarafından çökertildi. Platforma üye olan hacker’ların, bugüne kadar birçok hack olayına karıştığı ve pek çok ülkede kimlik bilgileri, kredi kartı bilgileri gibi verileri sızdırdığı biliniyor.

2015 yılından beri hack olaylarında sıkça gündeme gelen RaidForums, hack olaylarının ardından bilgilerin sızdırıldığı ve satıldığı bir forum olarak biliniyor. Ayırca 2015 yılından bu yana 500 binden fazla kullanıcı topluluğuyla dünyanın en büyük bilgisayar korsanlığı forumlarından biri olarak kabul ediliyordu. Yemeksepeti ve e-Devlet’in hack’lenmesi olaylarında bile bilgilerin yüklendiği forumun geçtiğimiz gün yapılan bir operasyon ile çökertildiği vurgulandı.

Europol Avrupa Siber Suç Merkezi, yaklaşık 1 yıl süren hazırlık sonrası, 5 ayrı ülkede hacker platformuna yönelik “Torniquet” adı verilen operasyonu başlattı. Europol bünyesindeki Ortak Siber Suç Eylem Görev Gücü (J – CAT) tarafından yönetilen operasyon; ABD, İngiltere, İsveç, Portekiz ve Romanya güvenlik güçleri ile ortaklaşa gerçekleştirildi. Operasyon kapsamında, hacker platformundaki, yönetici, kara para aklayıcıları, veri hırsızlığı ve yüklemekte sorumlu kullanıcılar ve alıcılar takibe alındı. Ortak operasyon sonucu ‘RaidForums’ çökertilerek bu ülkelerdeki altyapısına el kondu. Hacker platformu yöneticisi ile 2 suç ortağı da, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. Ayrıca düzenlenen operasyonda platformun bütün sunucuları ele geçirildi.

Europol Avrupa Siber Suç Merkezi Başkanı Edvardas Šileris, siber suçların işlenmesini önlemek amacıyla uluslarası ortaklarıyla birlikte çalışmaya devam edeceklerini söyledi.