Geçtiğimiz günlerde kişilerin yetişkin içerikli filmler izlerken çekilmiş görüntülerinin olduğunu iddia eden kişilerden kullanıcılara e-mailler gönderildi. e-Postalarda bu görüntülerin ifşa edilmemesine karşı sizden, BitCoin üzerinden ödenecek, bir miktar para talep ediliyordu.

Genellikle bilgisayarımıza ya da telefonumuza ziyaret ettiğimiz bir sayfa üzerinden zararlı yazılım bulaştırıldığını ve internet gezintilerimiz ya da webcam görüntülerimizin ellerinde olduğunu iddia ediyorlar. Ellerinde hiçbir şey olmadığından emin dahi olsanız, inandırıcılık katmak için kullandıkları yöntemler ise bir “acaba” dememize neden oluyor.

Yetişkin içerikli filmler izlerken çekilmiş görüntüleriniz olduğunu iddia eden kişiler, kullanmakta olduğunuz ya da eski bir parolanızı da gönderdikleri e-posta içeriğine katarak inandırıcılıklarını arttırmış ve Bitcoin istemiş, birçok kişinin de konu ile hiç ilgisi olmamasına rağmen parolasını e-posta içerisinde görünce panik olmasına yol açmıştı. (Bu parolaların daha önce yaşanan büyük veri hırsızlıkları sonucunda (Adobe, Yahoo, vb.) sızdırıldığını ve bu listelerin ortalıkta olması nedeniyle bu işi düzenleyenlerin eline geçmiş olabilir.)

Adına “sextortion” denen ve sizinle ilgili çok özel verileri açık edeceğini söyleyerek şantaj yapan bu e-postalar yeniden gündemde, bu defa yeni bir içerik ile gelmeye başladı; telefon numaralarımız.

Aşağıda gördüğünüz “ ……… sizin telefon numaranız, beni tanımıyor olabilirsiniz ve bu e-postayı neden aldığınızı merak ediyorsunuz değil mi?” şeklinde başlayan, tüm fotoğraf, video ve rehberinizin yedeklemesini aldığını ve ilk etapta 100$ ile 1000$ arasında bir rakam ödemenizin yeterli olacağını, Bitcoin ile ödeme kabul edeceğini söyleyen bu e-postaların bir örneği.

Şimdilik gönderilen e-postalarda telefon numaralarının sadece bir kısmı yer alıyor.

Dolandırıcıların, geçen hafta bu şekilde gönderilen e-postalar sonucu (sadece 5000 örnek incelenmiş) 10.000$ civarında bir para topladıkları tahmin ediliyor.

Peki, bu e-postalardan size de geldiyse ya da gelirse ne yapmalıyız?

  • Panik yapmayın
  • E-postaya cevap vermeyin
  • Ödeme yapmayın

 

sibersavaşcephesi