Birleşmiş Milletler üyesi yirmi yedi ülke, siber dünyada nelerin kurallara uygun, nelerin kurallara aykırı oynandığı konusuna işaret eden ortak bir bildiriye imza attı.

27 ülkeden siber savaş hukuku antlaşması: Rusya ve Çin’e karşı blok mu kuruluyor? 

Söz konusu bildiri Çin ve Rusya’ya bir uyarı niteliğinde hazırlandı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tartışması öncesinde açıklanan bildiri, ülkelerin uluslararası hukuka uyması gerektiği konusu üzerinde mutabakata varılan bir anlaşma niteliği taşıyor.

CNN’in haberine göre devlet destekli bir siber saldırının kapsamına nelerin girdiği konusu değişiklik göstermekle birlikte, ABD ve müttefikleri genel olarak belli başlı temel kurallar üzerinde hemfikir durumda. Örneğin istihbarat servisleri için askeri hedeflere saldırmak ve casusluk yapmak için hackleme faaliyetleri ‘fair-play’ sayılırken, sivil altyapılara saldırmak ya da bir ülkeye ekonomik avantaj sağlamak yasak bölge sayılıyor.

Sözleşmeye imza atanlar ‘Beş Göz’ adıyla bilinen istihbarat ittifakının üyeleri (ABD, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada) ile diğer büyük Avrupa ülkeleri ve Kolombiya, Japonya ve Güney Kore’yi içermekte. İmzacı ülkeler bu şekilde aslında iki ülkeye mesaj yolluyor.

Biri siber saldırılardan sorumlu tuttukları Çin, diğeri kontrolden çıkan ve dünya genelinde bilgisayarları kilitleyen NotPetya fidye yazılımını geliştirmekle suçladıkları Rusya. Bildiride isim verilmemekle birlikte kime yönelik söylendiği belli olan iki tutum şu ifadelerle kınanıyor: “Demokrasileri, uluslararası kurum ve kuruluşları baltalama ve fikirleri çalmak suretiyle küresel ekonomideki adil rekabeti zayıflatma çabaları.”

Rusya, 2014’te Ukrayna, 2016’da ABD ve 2017’de Fransa’daki seçimlerde Kremlin’e daha yakın olduğunu düşündüğü adayları desteklemek için seçimlere müdahale etmek üzere siyasi kampanyaları hacklemekle suçlanıyor.

Çin de yıllardır dünya çapındaki Çinli şirketlere yardım eden hackleme faaliyetleri dolayısıyla kınanıyor.

Bildiri, “siber dünyadaki olumsuz davranışların sonuçları” konusunda çağrıda bulunurken, bu davranışta bulunan bir ülkenin ne tür bir uluslararası cezaya maruz kalacağı konusunu açıklamakta yetersiz kaldı.

İMZACI ÜLKELER ARASINDA TÜRKİYE BULUNMUYOR

Avustralya’nın Siber Alan elçisi Tobias Feakin, CNN’e yaptığı açıklamada “Bu bildiriye imza atan 27 ülkenin bulunması, gittikçe artan sayıda ülkenin, bizim hâlihazırda uluslararası düzeyde üzerinde anlaşmaya vardığımız unsurlara uyma noktasında gösterdiği isteksizlikten bıkma noktasına geldiğini gösteriyor” dedi.

Sözleşmeyi imzalayan diğer ülkeler: Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Almanya, Macaristan, İtalya, Japonya, Letonya, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Polonya, Romanya, Slovakya, İspanya, İsveç.