2019 yılında gündeme gelen Capital One ihlalinde en az 100 milyon kişinin kişisel verilerini çalmakla suçlanan 36 yaşındaki eski bir Amazon çalışanı tutuklandı.

Capital One ihlalinde 100 milyon kişinin verilerini ele geçiren çalışan, ABD’de elektronik dolandırıcılık ve ve bilgisayara izinsiz giriş suçundan hüküm giymesi öngörülüyor.

2016 yılına kadar Amazon için çalışan Paige Thompson, elektronik dolandırıcılık ve korumalı bilgisayara beş kez yetkisiz erişim ile bilgisayara zarar verme suçundan yargılandı.

Ayrıca ABD Adalet Bakanlığı, bilgisayar korsanının çevrimiçi bir iz bıraktığını ve bu sayede onu arayanların bulmasını istediğini çünkü övgü almak için bunları yaptığını vurguladı.

Capital One, BT operasyonlarını genel bulut tabanlı bir hizmete taşımadan önce uygun risk yönetimi önlemleri almadığı için Ağustos 2022’de Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC) tarafından 80 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Aralık 2021’de zaten hack olayı ile ilgili 190 milyon dolar ödemeyi de kabul etmişti.