Siber Bülten’den Araştırmacı Minhaç Çelik, Maramiro TV’ye kullanıcı hatalarının en aza indirilmesindeki odak noktası hakkında konuştu.

Minhaç Çelik, kullanıcı hatalarının azaltılmasında en önemli etkenen farkındalık eğitimleri olduğunu söyledi. Bu farkındalık eğitimlerinin de yaratıcı şekilde düzenli olarak yapılması gerektiğinden bahsetti.

Minhaç Çelik sözlerine şu şekilde devam etti: ‘’Bence zaten yakın zamanda bizim mevzuatımızda da olduğu gibi, bu tür farkındalık eğitimlerinin zorunlu hale getirilmesi gerekir. Bu zorunluluk halinin de sadece şirketleri kapsamaması, aynı zamanda eğitim sistemimizin bir parçası halinde olması bizim dijital çağda daha güvenli ilerlememize neden olacaktır. Aynı şey sosyal medyada veri güvenliği için de geçerli; farkındalık önemli. Eğer bir internet kullanıcısı, sosyal medya kullanıcısı yaptığı bir paylaşımla ne tür bilgilerin suçluların eline geçebileceğine dair bir fikir üretiyorsa, paylaşımını ona göre düzenler. Burada kesinlikle sosyal medyada uzak durulmalı gibi bir teknoloji düşmanlığı içeren bir tutum sergilemek kesinlikle yanlıştır. Fakat sosyal medyada tüm hayatımızı, mahremiyet yokmuşçasına paylaşmakta siber suçlulara, dolayısıyla sonunda bizim şahsi hayatımıza bedel ödetecek çeşitli siber saldırılara da yol açabileceğine farkında olmamız lazım.’’

VİDEO: 011
BAŞLIK: Farkındalık İle Kullanıcı Hatalarının Önlenmesi
KONUŞMACI: Minhaç Çelik – Siber Bülten
RÖPORTAJ: Beyza Aktaş