ABD’nin, Rusya destekli fidye yazılım gruplarına yönelik başlattığı küresel mücadele devam ederken, önemli bir gelişme yaşandı. ABD Adalet Bakanlığı, ReVil fidye yazılım çetesi adına kurumlara saldırdığı gerekçesiyle bir Ukrayna vatandaşını tutukladı.

Adalet Bakanlığı yetkilileri Revil siber suç grubuna indirilen darbeyi bir basın toplantısıyla açıkladı.

Tutuklanan Ukrayna vatandaşı ile birlikte ReVil’in beraber çalıştığı bir siber suçluya gönderdiği 6.1 milyon değerindeki kripto para da ele geçirildi. ABD’nin ele geçirdiği ve Revil’e ödenen fidyelerin bir kısmı olan 6.1 milyon doların ise bir Rus vatandaşı olan Yevgeniy Igorevich Polyanin’e ait bir kripto para hesabında ele geçirildiği açıklandı. Polyanin’in Rusya’da ikamet ettiği düşünülüyor.

ReVil grubu üyesi olduğu iddiasıyla geçen ay Polonya’da tutuklanan 22 yaşındaki Yaroslav Vasinsky, temmuz ayında gerçekleşen Kaseya saldırısından da sorumlu tutuldu. Basın toplantısında Vasinsky’nin takip altında olduğu Ukrayna’dan Polonya’ya geçtiğinde tutuklanmasının talep edildiği belirtildi.


ABD Dışişleri Bakanlığı ise ReVil’in liderlerinin ismini ya da bulundukları yeri ihbar edenlere para ödülü vereceklerini açıkladı.