Son zamanlarda sıkça karşılaştığımız siber saldırılar ile hayatımızda pek çok noktanın değiştiğini görmekteyiz. Birçok insan siber saldırganların hedefi haline geliyor ve dolandırılıyor. Son günlerde Yemek Sepeti’nin de hacker saldırısına uğradığını, şirketin bunu yalanladığı ancak bazı gazetecilerin hacker’lar ile iletişime geçip bunu doğruladıklarını görmüştük. Son olarak FBI, dünyadaki tüm insanları açıkça uyardı.

FBI ve CISA geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. Bu ABD’nin iki önemli kuruluşu tatil sezonlarında kuruluşların ve şirketlerin tetikte olması gerektiğini duyurdu. Yaptıkları açıklamaya göre, fidye yazılımlarına ve siber saldırılara karşı önlem almalarının büyük önem taşıdığını vurguladılar.

CISA Direktörü Jen Easterly, siber saldırı tehditleri hakkında konuştu. Easterly, “Tehdit aktörlerinin tatil yapmadığını biliyoruz. Sektörümüzün ve hükumet ortaklarımızın tatil sezonunda güvende ve esnek kalmasına yardımcı olmak için zamanında ve eyleme geçirilebilir bilgiler sağlamaya devam edeceğiz.” şeklinde düşüncelerini belirtti.

Hem FBI hem de CISA, kuruluşların ve şirketlerin güçlü parolaları tercih etmelerinin önemini vurgularken, aynı parolaları farklı hesaplarda kullanılmaması gerektiğini ifade etti. Siber saldırı riskini azaltmak için bir diğer uyarıları ise, çok faktörlü kimlik doğrulama oldu.

FBI Siber Direktör Yardımcısı Bryan Vordran da bir açıklama yaptı. Vordran, siber saldırı tehditlerinin tatillerde özellikle arttığının altını çizdi. Yeni yıla yaklaşırken de tüm dünyada kısa süreliğine bir tatil dönemi başlayacak. FBI ve CISA, bu tür uyarıları çeşitli bayramlardan ve tatil dönemlerinden önce yapmayı ihmal etmediklerini de ifade etti.