İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin telekomünikasyon altyapı ve bilgi teknolojileri şirketi ISTTELKOM AŞ, İGDAŞ’ın verilerini İBB bünyesinde topladı. Böylece sunucuların bilgileri, hack saldırılarına karşı belediyenin Veri Merkezi tarafından korunmaya alınmış oldu. Tasarruf hedefi olan İBB ayrıca verileri de çeşitli saldırı durumlarına karşı yedeklemeye aldı.

Son zamanlarda sıkça duyulan siber saldırılardan dolayı, tehlikelere karşı önlem alan İBB, bu yöntemle birlikte toplam 220 IT ekipmanı ve 550 sunucunun da transferini sağladı.

Siber güvenlik, veri depolama ve sunucu gibi konular başta olmak üzere birçok alanda hizmet sunan İBB Veri Merkezi’nin Uptime TIER 3 tesis standardına sahip güvenlikli yapısıyla sadece siber saldırılarda değil; deprem, sel, yangın gibi durumlarda da vatandaşların verilerini korumaya devam edebileceği açıklandı.

İGDAŞ Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent Özmen; “Üç ayrı lokasyonda yer alan sistem odalarımızın İBB Veri Merkezine taşınma projesi ile felaket durumlarına karşı kurumsal yedeklilik ve üst düzey güvenlik sağlanmış oldu. Çalışmalar ile aynı zamanda yüksek bedelli bilgi teknolojileri yatırımı ve işletme maliyetleri, önlenerek kaynakların verimli kullanımı ile 12 milyon TL tasarrufu hedefliyoruz.” diyerek, yapılan veri transferiyle ilgili düşüncelerini aktardı.

Yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren İSTTELKOM Genel Müdürü Nihat Narin; “2019 yılında sadece 16 iştirak şirketinin kullandığı veri merkezi kullanan şirket sayımızı 28’e, kapasite kullanımını yüzde yüze yükselttik. İBB kaynaklarını harekete geçirip, grup içi verimliliği önemli ölçüde artırdık. Yaptığımız yatırımlar ve aldığımız önlemler ile İBB Veri Merkezi’nde vatandaşlara ait veriler fiziki ve siber saldırılara karşı proaktif bir şekilde 7/24 korunuyor.” şeklinde konuştu.