ABD’de gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, siber saldırıya uğrayan şirketlerin sistemlerini çalışır hale getirmesi 2 iş günü sürüyor.

Geçen bu süre boyunca saldırılarının hedefi olan sistemlerin, tam kapasite çalışamadığı için kullanım dışı kaldığı tespit edildi. Şirketlerin müşterilerine sunduğu hizmetlerin günlerce aksamaması için platformunda oldukça fazla bağımsız siber güvenlik uzmanı bulunan BugBounter, sistemleri saldırıya uğramadan önce denetlemenin önemini vurguladı.

Pandemi sürecinde dijitalleşmenin öneminin artması, evden çalışan ekiplerin fazlalaşması ile şirketlerin hack’lenme ihtimali arttı. ABD’li bir güvenlik şirketi olan DeepInstinct’in gerçekleştirdiği Voice of SecOps raporuna göre, şirketlerin bir siber saldırıya karşılık vermesi ortalama 20 saat sürüyor.

BugBounter sitesinin kurucu ortağı Murat Lostar, “Siber saldırıların şirketlerde yarattığı hasar ağırlıklı olarak ücretler üzerinden ifade ediliyor ancak bu araştırma, bizlere siber saldırıların yarattığı hasarı süre açısından gösteriyor. Dünyanın dört bir yanında da erişim sorunu yaşayan şirketlerin müşteri ve kullanıcı sayısının azaldığını görmek mümkün. Şirketler, bu duruma düşmemek ve siber saldırılardan etkilenmemek için atabileceği tüm adımlara ek olarak sistemlerini güvenilirliği ispatlanmış siber güvenlik uzmanlarına uygun maliyetle denetletebilir ve bulunan açıkları kapatarak müşterilerine sunduğu hizmetin kesintisiz şekilde devam etmesini sağlayabilir.’’ ifadelerini kullandı ve denetlemenin önemine dikkat çekti.