Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş hız kesmeden devam ederken, Ukrayna’nın yardım çağrıları çevrilmedi. Hacker’lar Rusya’ya saldırıyor.

Rus ağlarına yönelik başlatılan saldırılara katılan 6 hacker, Rus hükümetinin web sitelerini ve yetkililerini karşı saldırılar ile devre dışı bıraktıklarını ifade etti. Ayrıca savaş boyunca Ukrayna’nın yanında yer alacaklarının altını çizen hacker topluluğu, DDoS saldırılarının nasıl başlatılacağı ve Rus askeri görevlilerine yönelik kötü amaçlı yazılımların nasıl dağıtılacağını da aktardı. Bu bilgisayar korsanlarını ‘siber gönüllülük’ ile saldırılar gerçekleştirdikleri de gelen bilgiler arasında yer aldı. Ukraynalı bilgisayar korsanları ayrıca saldırı düzenlemeyi planladıkları web sitelerini içeren bir liste paylaştı. Liste içerisinde Kremlin’den Rusya’nın Federal Güvenlik Servisi’ne kadar çeşitli devlet organlarının yer alması dikkat çekti.

Siber güvenlik şirketi Cyber Unit Technologies’in kurucu ortağı Yegor Aushev, şimdiye kadar yaklaşık 500 kişinin siber gönüllülere katılmak için başvurduğunu vurgularken, savaş yanlısı olmayan Rusların bile gönüllü bilgisayar korsanlığı ekiplerine katıldığını da iddia etti.