Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşta Ukrayna’nın işgaline tepki gösteren bir hacker grubu Rusya yanlısı olan Conti grubunun sızdırılan yazılımı ile Rusya’ya saldırdı.

Bu hacker’ların, kendi yazılımlarını oluşturabilmek için Conti’nin sızdırılan ‘ransomware’ kaynak kodunu kullandıkları ortaya çıktı. Grubun bu kodu Rus kuruluşlara siber saldırı düzenlemek üzere ele geçirdikleri düşünülüyor.

NB65 adı ile bilinene hacker grubunun fidye yazılım saldırılarının hedefinde Rus kuruluşlar olduğu görülüyor. Geçtiğimiz ay boyunca NB65 grubu, Rus şirketleirn güvenliğini ihlal etti ve verileri çalıp bunları çevrimiçi sızdırdı. Bu saldırılarda kullandıkları kaynak kodunun Rus yanlısı Conti grubunun olması ise dikkat çekti.

NB65 hacker grubu, ‘’Sizi çok yakından izliyoruz. Başkanınız savaş suçu işlememeliydi. Mevcut durum için suçlayacak birini arıyorsanız, Vladimir Putin’den başka bir yere bakmayın. Bizimle temas kurmadan şifreyi çözmenin gerçekten bir yolu yok. Bucha’dan sonra, sivillere ait olabilecek, ancak yine de Rusya’nın normal çalışma kabiliyeti üzerinde bir etkisi olacak bazı şirketleri hedef almayı seçtik. Putin’in savaş suçlarına Rus halkının verdiği destek büyük. En başından beri bunu açıkça belirttik. Bizler Ukrayna’yı destekliyoruz. Rusya, Ukrayna’daki tüm düşmanlıkları durdurduğunda ve bu saçma savaşı sona erdirdiğinde NB65, Rus internetine saldırmayı durduracak. O zamana kadar canları cehenneme.” şeklinde bir açıklama yaptı.