İngiltere Seçim Komisyonu’nun yaptığı açıklamaya göre, 2014-2022 yılları arasında oy kullanmak üzere kayıtlı olan kişilerin adresleri ve isimleri dahil olmak üzere seçmen bilgileri gerçekleştirilen siber saldırı sonucunda çalındı.

İngiltere Seçim Komisyonu siber saldırıya uğradıklarını ve saldırıyı önleyemediklerini dile getirerek seçmenlere ait kişisel bilgilerin çalındığını duyurdu. Komisyon, Ekim 2022’de sistemlerde şüphe uyandıran bir takım faaliyetlerin tespit edildiğini, saldırganların ilk olarak 2021 Ağustos’ta sistemlere giriş yaptığının ortaya çıktığını belirtti.

Dün yapılan açıklamaya göre, ‘’Saldırının bir parçası olarak failler, komisyon tarafından araştırma amacıyla ve siyasi bağışların izin verilebilirlik kontrollerini sağlamak için tutulan seçim kayıtlarının referans kopyalarına erişebilmiştir.’’ ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca, ‘’Siber saldırı sırasında tutulan kayıtlar, Birleşik Krallık’ta 2014 ve 2022 yılları arasında oy kullanmak üzere kayıtlı olan herkesin isim ve adreslerinin yanı sıra denizaşırı seçmen olarak kayıtlı olanların isimlerini de içermektedir.’’ bilgilerini aktaran komisyon şu ifadelere yer verdi: ‘’Kayıtlar anonim olarak kayıtlı olanların detaylarını içermiyordu. Komisyon’un e-posta sistemine de saldırı sırasında erişilebilmiştir.’’

‘’Yeterli koruma sağlanamadığı için üzgünüz’’

Seçim Komisyonu İcra Kurulu Başkanı Shaun McNally, seçimlerin oy pusulası ve sayım ile gerçekleştiğini, seçimlere etki etme olasılığının düşük olduğunu belirterek, ‘’Birleşik Krallık’ta seçim süreci hala kağıt belge ve sayıma dayanıyor. Bu da süreci etkilemek için bir siber saldırı kullanmanın çok zor olacağı anlamına geliyor.’’ şeklinde konuştu.

McNally, söz konusu saldırı ile ilgili yeterli koruma sağlanamadığı için özürlerini ileterek, ‘’Bu siber saldırıyı önlemek için yeterli korumanın sağlanamamış olmasından üzüntü duyuyoruz. Saldırının tespit edilmesinden bu yana Bilişim Teknolojileri sistemlerimizin güvenliğini, esnekliğini ve güvenilirliğini artırmak üzere uzmanların desteğiyle önemli adımlar attık.’’ açıklamalarında bulundu.