Sentez Medya tarafından 17 Mayıs 2022 tarihinde Ankara’da düzenlenen 5’inci Kişisel Verileri Koruma Zirvesi’nde Maramiro TV’ye konuşan Türk-Alman Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Esra Yiğit, çalışanların bilgisayarlarının denetlenmesinde mahkeme kararlarının ne yönde olduğunu dile getirdi.

Dr. Esra Yiğit, çalışanların bilgisayarlarının denetlenmesinde kullanılan mahkeme kararlarının oldukça eskiye dayandığını belirtti. Bilgisayarın hayatımıza girmesi ve özellikle iş hayatımızda yerini almasının ardından uzun süre geçtiğini söyleyen Yiğit, kişisel verilerin korunması kanunu çıktıktan sonra yargı kararlarının da detaylandırıldığını ifade etti.

Dr. Esra Yiğit konuşmasını şu şekilde sürdürdü: ‘’Daha öncesinde yargıtay kararlarında işveren bilgisayarları denetleyebilir şeklinde tek bir cümle ile özet geçiliyordu. Fakat artık hem anayasa mahkemesi kararları hem de yargıtay kararlarında bilgisayarların belirli kurallar dahilinde denetleyebileceği ama muhakkak işçinin öncesinde bilgilendirilmesi gerektiğini görüyoruz. Her kararda muhakkak bilgilendirmeye vurgu yapılıyor. Hatta bilgilendirilmeden çalışanın bilgisayarı denetlenirse buradan elde edilen verilerin fesihte kullanılamayacağına dair kararlar da görüyoruz. Dolayısıyla yargı kararlarında hep bilgilendirmeye ve veri koruma hukukunda ‘aydınlatma’ dediğimiz yükümlülüğe vurgu yapıldığını görüyoruz.’’

VİDEO: 087
BAŞLIK: İşçinin Bilgisayarının Denetlenebilmesi İçin Bilgilendirme Yapılmalı
KONUŞMACI: Dr. Esra Yiğit – Türk-Alman Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi