Kişisel Verileri Koruma Kurumu Veri Yönetimi Dairesi Başkan Yardımcısı Cennet Alas Şekerbay, Maramiro TV’ye kişisel verilerin işlenmesinde çocuğun rıza ehliyetine sahip olabileceği bir yaş belirlenmesinin mümkün olup olmadığı hakkında konuştu.

Cennet Alas Şekerbay, bunun mümkün olduğunu söyleyerek, uluslararası uygulamaların bu yönde olduğunu belirtti. Şekerbay, 6698 sayılı kanunda bir yaş belirlenmediğini ancak Avrupa Birliği uygulamasında genel veri koruma tüzüğüyle 16 yaşın belirlendiğini, bu yaş sınırının 13 yaşa kadar çekilebileceğinin belirtildiğini söyledi.

Şekerbay sözlerine şunları da ekledi: ‘’Avrupa ülkelerinin çoğu 13-16 yaşlar arasında çeşitli yaş sınırlarını ulusal düzenlemeleriyle belirlemiş durumda. Amerika’da bu yaş doğrudan 13 olarak belirlenmiş ama bu yaş konusu ülkelerin sosyal ve kültürel durumlarıyla çok yakından ilgili. Medeni kanuna bakacak olursak 17 yaşını dolduran bir çocuk evlenebiliyor. 15 yaşını dolduran bir çocuk vasiyet yapabiliyor. İş kanununa baktığımızda 15 yaşındaki çocuklar bazı iş kollarında çalışabiliyorlar. Dolayısıyla ülkemizin sosyal ve kültürel durumuna uygun bir yaş sınırı elbette belirlenebilecektir.’’

VİDEO: 003
BAŞLIK: Kişisel Verilerin İşlenmesinde Çocuğun Rıza Ehliyeti
KONUŞMACI: Cennet Alas Şekerbay – Kişisel Verileri Koruma Kurumu Veri Yönetimi Dairesi Başkan Yardımcısı
RÖPORTAJ: Beyza Aktaş