Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Av. Özge Evci Eralp, Maramiro TV’ye karar mekanizmasının tamamen yapay zekaya bırakılıp bırakılmayacağı hakkında konuştu.

Av. Özge Evci Eralp; iş süreçlerinde, özellikle işe alım süreçlerinde ve insan kaynakları süreçlerinde karar verme mekanizmasının tamamen yapay zekaya bırakılmasının veri koruma konusundaki ilkelere aykırılık teşkil edeceğini söyledi. Eralp, bu anlamda Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR)’ın 22’ci maddesinde veri sahibinin, otomatik işleme tabii tutulmama hakkının olduğunu vurguladı.

Av. Özge Evci Eralp konuşmasına şu sözlerle devam etti: ‘’Bizim Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’muzda da yapay zekayla çıkan sonuçlara itiraz etme hakkı var. O yüzden bütün veri koruma otoriterleri dünyadaki yapay zekalı yazılımlardan çıkan sonuçlarda mutlaka bir insan müdahalesi olması gerektiğini ve yapay zekanın insan müdahalesiyle yapılan süreçlerin bir parçası, bir aracı olabileceğini öngörüyorlar. Tek başına yapay zekayla bir işe alım, bir iş süreci gerçekleştiriliyorsa bu kanuna aykırı olacak.’’

VİDEO: 004
BAŞLIK: Yapay Zeka Karar Verme Mekanizması Olabilir Mi?
KONUŞMACI: Av. Özge Evci Eralp – Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi
RÖPORTAJ: Beyza Aktaş