Medya Düzenlemelerinde Çocukların ve Gençlerin Korunması

87

Radyo Televizyon Üst Kurulu Üyesi ve Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Taha Yücel, Maramiro TV’ye etkinliğinde kişisel verileri koruma ve bu konuda yapılan düzenlemeler hakkında konuştu.

Yapılan düzenlemelerden ve gelişmelerden bahseden Taha Yücel, geçmişte geleneksel anlamda bir medya düzenlemesinin olduğunu ama şuan da geleneksel medyaya ilaven yeni medya için de düzenlemelerin yapıldığını söyledi.

Taha Yücel konuşmasına şu sözlerle devam etti: ‘’Şu anda internet üzerinden yayın yapan, özellikle herkesin pandemi süresince takip ettiği büyük platformlar yapılan kanun değişikliğiyle bizim düzenleme kapsamımıza girdi. Biz bu çerçevede iki yönlü iletişim olduğu için kişisel verilerle ilgili olan konuların da KVKK’nın yetkilerini saklamak kaydıyla, RTÜK nezdinde de belirli düzenlemelere tabii olmasını sağladık. En azından çocukların korunması burada çok kritik oluyor. Çocukların ve gençlerin zararlı içeriklerden korunmasıyla ilgili önlemlerin alınması, bununla ilgili gerekli şifreleme ve kontrol mekanizmalarıyla birlikte erişimin sağlanması, belli tür içeriklerin hiç yer verilmemesi gibi belirli düzenlemelerimiz var. Bununla ilgili düzenlemelerimiz çerçevesinde de internet üzerinden yayın yapan bu platformlar Radyo Televizyon Üst Kurulu’ndan izin alıyorlar ve bu kapsamda da kamunun menfaatine uygun yayıncılığın devam etmesi sağlanıyor.’’

VİDEO: 001
BAŞLIK: Medya Düzenlemelerinde Çocukların ve Gençlerin Korunması
KONUŞMACI: Taha Yücel – Radyo Televizyon Üst Kurulu Üyesi ve Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı
RÖPORTAJ: İdil Köksal