Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, geliştirilen yerli ve milli uygulamalar ile bu yıl da birçok siber saldırının önlendiğini ve engellendiğini yazılı açıklamasında belirtti. 

Adil Karaismailoğlu yazılı açıklamasında, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesindeki uygulamalarla siber güvenlik alanında ciddi önlemlerin alındığını ve çalışmaların yapıldığının altını çizdi. Bu saldırıların genellikle operatörler tarafından dağıtık servis dışı bırakma (DDoS), oltalama (Phishing) ve spam olarak yapıldığını söyledi. Karaismailoğlu, ulusal siber güvenliğin sağlanmasında herkesin payının olduğunu ve bu konuda herkesin bilinçlenmesi gerektiğini ifade etti. 

Karaismailoğlu açıklamasında AVCI, AZAD ve KASIRGA isimli yerli ve milli uygulamalardan söz etti. Bu uygulamalarla birlikte yapay zekanın kullanılmasıyla, 750 sahte konferans uygulamasını ve uzaktan yönetim servislerindeki zafiyetlerin de tespit edildiğini vurguladı. Yerli ve milli KULE yazılımıyla ise tespit edilen siber güvenlik eksikliklerine ilişkin bilgilerin ilgili kişiye daha hızlı ulaştırılmasının sağlandığını söyleyerek sözlerini noktaladı.