MOSSAD Başkanı Cohen: Siber alanda her geçen gün daha savunmasız hale geliyoruz

İsrail istihbarat servisi Mossad’ın Başkanı Yossi Cohen basının karşısına çıktığı ender etkinliklerden birinde küresel terör ile mücadelede siber istihbaratın merkezi bir rol oynadığını söyledi.

Tel Aviv Üniversitesi’nin düzenlediği ‘Cyber Week’ uluslararası konferansında konuşan Cohen, Nesnelerin İnterneti’nin yaygınlaşmasının gelecekte modern dünyayı tanımlayıcı ögelerden biri haline dönüşeceği öngörüsünde bulundu.

Neredeyse her şeyin birbirine ve internete bağı olduğu böyle bir dünyada istihbarat ajanslarının işinin zorlaştığını ve teröristler için yeni hedefler oluştuğunu da belirten Cohen, “Her yanımız siber dünya tarafından çevirili durumda. Bunun sonucu olarak da her geçen gün siber saldırılara daha açık ve savunmasız hale geliyoruz. Siber ve fiziksel dünya arasındaki bağ bu zamana kadar görülmemiş ölçüde zafiyetler ortaya çıkartıyor. Zafiyetlerin zararlı yapılar tarafından ortaya çıkartılması ise bu riski kat be kat artırıyor.” ifadelerini kullandı.

Cohen, Mossad’ın siber tehditlere cevap vermede en önemli unsurlarından bir tanesinin de müttefiklerle bu konuda geliştirdikleri işbirlikleri olduğunu ifade etti. İsrailli istihbaratçı aynı zamanda hükümetlerin şirketler ile de işbirliği kurması gerektiğinin altını çizdi.

2010 yılından bu yana düzenlenen konferansa dünyanın değişik yerlerindeki siber güvenlik uzmanları katılıyor. Başbakan Binyamin Netanyahu’nun her sene konuşma yaptığı etkinliğe 80 ülkeden 9 bin uzman ve yetkili katılıyor.