Siber dolandırıcıların yeni hedefi Türkiye’de ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşlar oldu. Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntıları suistimal ederek vatandaşları sosyal medya aracılığıyla tuzağa düşüren siber suçlular, vatandaşları sosyal yardım vaadiyle kandırdıkları tespit edildi.

Tekrom Teknoloji CEO’su Ömer Arıkan, nasıl dolandırıldığını LinkedIn hesabından takipçileri ile paylaştı.

Dolandırıcıların vatandaşları arayarak 3 bin TL sosyal yardım kazandıklarını söylediklerini ifade ediliyor. Vatandaşların bu yardımı alabilmeleri için banka hesaplarına bir TL yatırmalarının istendiği, resmi evraklar için bu paranın talep edildiği söyleniyor. Hesaba bir TL yatırılınca hemen 3 bin TL’lik yardımın hemen hesaba aktarılacağı dile getiriliyor.

Arıkan, dolandırıcıların elinde ayrıntılı kimlik ve adres bilgilerinin olduğunu söyledikten sonra şebekenin asıl amacını ise şöyle dile getirdi: “Papara diye bir ödeme kuruluşunda bilgim dışında hesap açmışlar. Ben kendi adıma açılmış bir banka hesabından, Papara’ya ait IBAN’a 1 TL yatırınca, Papara hesabım aktif oluyor. Papara hesabı benim gözüküyor ama şifreleri başkasında ve o hesap da başka bir GSM ile ilişkilendirilmiş. Kara paraları benim hesabıma aktarıp, oradan da başka yerlere transfer ederek, nakde dönüştürüyorlar. Mesela 5 milyon TL aktarıyorlar. Papara bu işi görmezden geliyor, çünkü para transferinden yüzde 3,5 komisyon alıyor.”

Siber dolandırıcıların şu ana kadar en az 73 kişiyi bu yolla dolandırdığını, ellerine geçen kimlik ve hesap bilgileriyle milyonlarca liralık kara para transfer etmiş olabileceğini söyleyen Arıkan, dolandırıcı olduğunu söylediği kişi ile yaptığı WhatsApp yazışmalarını da paylaştı. Arıkan, siber saldırganların Türkiye’de yaşayan Suriyeliler üzerinden çok sayıda sahte hat açtığını ve işlerini bu hatlar üzerinden yürüttüklerini öne sürdü.

Arıkan’ın paylaşımı üzerine LinkedIn kullanıcıları başlarından geçen benzer olaylar ile dolandırıcıların izledikleri yöntemler hakkında önemli bilgiler paylaşıldı. Doğan Yatırım Bankası’nda Bilgi Teknolojileri Denetimi Şefi Mesut Özhan, gerçek kişilerin kendi banka hesapları üzerinden kendileri adına açılmış hesaplara para transfer etmesinin yasal mevzuat açısından bir tür kimlik doğrulama işlemi olduğuna işaret etti. Siber suçluların bilgi edinme ve kullanma noktasındaki açıkları çok iyi kullandıklarına dikkat çeken Özhan, bu konuda hızlı hareket edilmesinin altını çizdi.