Avustralya’nın telekomünikasyon şirketi olarak bilinen Optus, bir siber saldırgan tarafından hedeflendiklerini doğruladı. Yaşanan ihlalde, müşteri adları ve doğum tarihleri gibi özel bilgilerin ele geçirildiği de gelen bilgiler arasında yer aldı.

10 milyondan fazla abonesi olduğu bilinen şirketin, siber saldırıyı durdurduğu ifade edildi. Fakat şirketin saldırıya müdahale etmesine kadar geçen süreçte verilerin sızdırıldığı da belirtildi.

Şirket, ödeme verileri ve hesap şifrelerinin güvenliğinin ihlal edilmediğinin altını çizdi. Ayrıca tüm müşterilerinin hesaplarını kontrol etmeleri gerektiğini dile getiren Optus, müşterilerinin de farkındalığının yüksek olması gerektiğini vurguladı.

Şirket yayınladığı bir açıklamada, ‘’Optus, müşterilere yönelik herhangi bir riski azaltmak için Avustralya Siber Güvenlik Merkezi ile birlikte çalışıyor. Müşterilerimizin herhangi bir zarara uğradığını farkında olmasak da, olağandışı veya dolandırıcılık faaliyetleri ve şüpheli görünen bildirimlerde dahil olmak üzere, müşterileri hesaplarında daha fazla farkındalık sahibi olmaya teşvik ediyoruz.’’ ifadelerini kullandı.