Moskova, Ukrayna sınırına asker yığmaya devam ederken hacker’ların da boş durmadığı görülüyor. Kendilerini ‘vatansever’ olarak adlandıran bir grup Rus hacker, Ukrayna’nın devlet sistemlerini hedef alıyor. Hacker’ların, ‘’Ukrayna’yı bilgisayarımdan yenmek istiyorum.’’ sözleri ise dikkat çekti.

Hacker’ların saldırılarından sonra bazı web siteleri, bankalar ve devlet kuruluşlarına ait web sitelerine erişimin engellendiği açıklandı.

Hacker’lar, Ukrayna’daki ‘hızlı müdahale ekiplerinin’ canlı pano kameralarını hack’lediklerini de iddia ediyor. Geçtiğimiz hafta Dmitry adına sahip bir hacker’ın, DDoS saldırıları gerçekleştirdiklerini ve okullara bomba tehdidi içeren e-posta gönderdiklerini ifade etti. Dmitry, ayrıca Ukrayna hükümeti e-posta hizmetini kullanarak resmi e-postalar oluşturmanın bir yolunu bulduklarınıda iddia etti. Hacker’lar, ‘@mail.gov.ua’ ile biten en az bir e-posta adresinin kontrolüne sahip olduğunu belirtti. Bilgisayar korsanları, bu adresi hedeflenen kimlik avı saldırılarını gerçekleştirmek için kullanmayı planladıklarının da altını çizdi.

Hacker’lar ayrıca, çaldıkları verileri yayınlamaya başladıkça daha fazla sıkıntı yaşanacağı konusunda uyarıyorlar. Dmitry, ‘bu daha başlangıç’ diyor ve fidye yazılımı başlatabilecekleri konusunda uyarıyor. Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov; “DDoS saldırılarının hedefleri panik yaratmak ve milyonlarca dolara mal oluyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bilgisayar ağlarındaki verileri karıştıran fidye yazılımı saldırılarının, Dmitry’nin ekibinin şu ana kadar yaptıklarından çok daha ciddi olduğu görülüyor.

‘Etik’ hacker ve siber güvenlik öğretim görevlisi Katie Paxton -Fear, bilgisayar korsanlarının paylaştığı materyalleri inceledi ve “Bu hacker’lar bilinen güvenlik açıklarını hedefliyor gibi görünüyor. Sanki kocaman bir dürbünleri var ve herhangi bir Ukrayna sisteminde zayıf noktaları bulmaya çalışıyorlar. Yaptıkları saldırılar çok karmaşık değil, ancak bu, saldırılarının zaten oldukça yoğun ve stresli olan güvenlik ekipleri için potansiyel bir dikkat dağıtıcı olmayacakları anlamına gelmiyor.” ifadelerini kullandı.