Microsoft, Ukrayna’yı destekleyen ülkelere karşı Rusya’da bulunan hacker’ların düşmanlık beslediğini ifade etti. Bu bakımdan Rus siber saldırıların artması da dikkat çekti.

Microsoft yayınladığı bir raporda, Rusya’da bulunan siber saldırganların Ukrayna ve müttefiklerine karşı siber saldırılar düzenlediğini belirtti. Rus hacker’ların sadece resmi kurumları hedef almadığının altını çizen Microsoft, siber saldırıların hedefinde STK’lar, telekomünikasyon, enerji ve savunma şirketlerinin de olduğunu söylüyor.

Microsoft, Ukrayna dışında 42 ülkeden 100’den fazla kuruluşun bu siber saldırılardan etkilendiğini belirtiyor. Bu siber saldırıların yüzde 60’ından fazlasının NATO üyelerini kapsadığını ve ABD’nin ilk hedef olduğunu ifade eden Microsoft, Rus hacker’ların askeri ve insani yardımların merkezi olan Polonya’ya da ciddi siber saldırılar düzenlediğinin altını çiziyor. Son iki ay içerisinde Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya ve Türkiye’ye karşı da siber saldırıların düzenlendiğini belirten Microsoft, bu siber saldırıların yüzde 29’unun başarılı olduğuna dikkat çekiyor. Bu saldırılar sırasında yaşanan veri sızıntısının da önemli olduğunu vurguluyor.