10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6’lık depremlerin ardından, siber dolandırıcıların hedefi depremzedelere yardım yapan bağışçılar oldu. Uzmanlar, vatandaşları resmi kurum ve kuruluşları dikkate alması konusunda uyardı.

Deprem sonrasında bölgeye yardım göndermek isteyen vatandaşları, kurdukları sahte siteler ile kandırmaya çalışan dolandırıcılar USOM tarafından tespit edildi. USOM, zararlı yazılım ve web sitelerinin tespitini 7 gün 24 saat büyük bir hassasiyet ile yaptıklarını açıkladı. Yetkililer, durumdan faydalanmak için ortaya çıkan sahte hesapların ve dolandırıcıların tuzaklarına düşmemek için yalnızca resmi kurum ve kuruluşların duyurularının takip edilmesi konusunda vatandaşları uyardı.

Türkiye yaralarını sarmak isterken, arama kurtarma çalışmaları son hız devam ederken utanç verici bir olay daha yaşandı. Enkaz altında bulunan insanları AFAD’dan aradıklarını söyleyerek oyalayıp dalga geçen şahıslardan bazıları tespit edildi. ‘’Seni kurtarmaya geliyoruz.’’ diyerek,  arayıp enkaz altında bulunan kişileri oyalayan, yardım bekleyen vatandaşların bağırmalarını isteyen ahlak yoksunu şahısların, daha sonrasında da gülüp eğlendiği anları ‘discord’ üzerinden paylaşması sosyal medyada gündem oldu. Emniyet yetkilileri, şahıslar hakkında yakalama kararı çıktığını, yakalanan şahısların gözaltına alındığını aktardı. Ayrıca kimlikleri tespit edilen diğer şahıslar için de arama başlatıldığı ifade edildi.

Böyle acı bir olay yaşanırken siber dolandırıcıların bağışçıları hedef alması yetmezmiş gibi, güzel ülkemin çıkarcıları da gün yüzüne çıktı. Deprem bölgesinde ihtiyaç olan malzemelere fahiş fiyat biçen çıkarcılara karşı Ticaret Bakanlığı inceleme başlattı. Yapılan açıklamada, ‘’Yaşanan bu olağanüstü dönemde devletimiz ve milletimiz büyük bir dayanışma örneği göstererek birbirine kenetlenmişken depremden etkilenen vatandaşlarımızın mağduriyetini suistimal etmeye yönelik her türlü fırsatçılık faaliyetleri bakanlığımızca yakından takip edilmektedir ve bu tür eylemlerde bulunanlara karşı en ağır idari yaptırım cezalarının uygulanacağından hiçbir vatandaşımızın şüphesi olmasın. ’’ ifadeleri yer aldı. Bakanlık, e-ticaret sitelerinde de fahiş fiyat artışı yapan satıcılara karşı önlem alınacağını vurguladı.

Bu kadar hassas bir konuda bile dalga geçebilen, kendi çıkarını düşünebilen insanların aramızda bulunmasından büyük bir üzüntü duyuyorum. Toplum olarak birbirimize kenetlendiğimiz böylesine zor geçen günlerde, bu tarz haberlerin olması sadece depremin değil ahlak çöküşünün de insanları öldürebileceğinin bir göstergesi!