Geçtiğimiz yılda yaşanan siber saldırılar iş dünyasını da salladı. Siber saldırılar ekonomik riskleri de beraberinde getirdi.

İş dünyasının gündemindeki en önemli risk siber saldırılar oldu. Diğer riskler arasında ise iş kesintisi, ekonomik yavaşlama, emtia fiyat riski ve marka itibarının zedelenmesi yer alırken, siber saldırıların ön plana çıkması dikkat çekti.

Yönetim danışmanlık firması Aon’un iki yılda bir yayımladığı ve küresel iş dünyasının karşı karşıya olduğu riskleri değerlendiren Küresel Risk Yönetimi Anketi’nin sonuçları açıklandı.

Küresel Risk Yönetimi Anketi’ne göre siber riskler ilk sırada yer alırken, anketin ilk yapıldığı günden bu yana en yüksek risk skoruna ulaştı.

Anket kapsamında belirlenen ilk 10 küresel riskin, mevcut konjonktürü yansıttığını ifade eden Aon Türkiye Eş-CEO’su Ferhan Özay, “Geride kalan iki yılda, küresel Covid-19 salgınının tetiklediği, siber ve itibar gibi risklerin yönetiminin önem kazandığı, oldukça dalgalı bir seyre tanık olduk. İş dünyasının gündemindeki en büyük 10 risk de Covid-19’un kurumlar üzerindeki etkisini yansıtıyor. Koşullar firmaların bu dalgalı seyri yönetme ve daha iyi kararlar verme yeteneklerini sınıyor. Kurumlar da bu doğrultuda odak noktalarını ‘olay tabanlı’ risk değerlendirme yaklaşımından ‘etki tabanlı’ risk değerlendirme yaklaşımına kaydırıyor. Örneğin iş kesintisi önceleri doğrusal bir riskti ancak Covid-19 salgını iş kesintisinin birden fazla sektörü ve şirketi hem aynı anda hem de küresel olarak nasıl etkileyebileceğini gösterdi.” ifadelerini kullanarak durumu özetledi.