Şişli Belediyesi fidye yazılım saldırısına uğradığını kabul ederken, kurumdaki sunucularda bulunan dosya ve klasörleri şifrelendiğini açıkladı. Ayrıca KVKK’ya veri ihlali bildiriminde bulunduğunu ifade etti.

İhlalden etkilenen kişi ve kayıt sayısı henüz tespit edilemezken, saldırı ile ilgili inceleme başlatıldığı da gelen bilgiler arasında yer aldı.

12 Şubat’ta gerçekleştiği düşünülen saldırı sonucunda, belediyenin kullandığı sunuculara fidye yazılımı yüklendiği ve bazı dosyaların şifrelendiğinin de altı çizildi.

Şişli Belediye Başkanlığı tarafından KVKK’ya konuyla ilgili olarak yapılan iletide söz konusu veri ihlali ile ilgili; ”Veri sorumlusunun kullanmış olduğu sunucu ve istemcilere fidye yazılımı yüklemek suretiyle bir siber saldırı gerçekleşti ve bu saldırı sonucu dosyalar ve klasörler şifrelendi. Veri ihlali, 12 Şubat tarihinde gerçekleşti ve aynı gün tespit edildi. İhlalden etkilenen kişi ve kayıt sayısı henüz tespit edilemedi. İhlalden etkilenen ilgili kişi gruplarının çalışanlar, kullanıcılar ve üyeler olduğu belirlendi. İhlalden etkilenen veri kategorileri hakkında bilgi verilmezken, uzman incelemesinin devam ettiği açıklandı.” ifadelerini kullandığı da gelen bilgiler arasında.