Geçtiğimiz hafta fidye yazılım saldırısına uğrayan İsviçreli havaalnı yer hizmetleri firması, işe alımlara ilişkin sızdırılan bir dosyada ‘’Swissport Müslümanlara ayrımcılık mı yapıyor?’’ sorusunu gündeme getirdi.

Siber suçluların paylaştığı örnek veri setinde, iş başvurusu yapanlara ait kişisel veriler yer alırken, bu bilgiler arasında din kısmının yer alması dikkat çekti. Özellikle din kategorisinde Müslüman ya da Müslüman değil ifadelerinin yer alması ayrımcılığın olup olmadığını merak konusu haline geldi.

Swissport geçtiğimiz günlerde fidye yazılım saldırısı sonrası veri ihlali bildiriminde bulunmuş, saldırı sonrası uçuşlarda önemli ölçüde aksamalar yaşanmıştı. Ayrıca birçok alanda hizmet verilememişti. Tehdit aktörlerinin, daha sonra blog sitesinden söz konusu paylaşımı kaldırdığı görülüyor.

Saldırganlar ilerleyen günlerde daha fazla veri paylaşacaklarını belirtti. 1,6 TB büyüklüğünde olduğunu iddia ettikleri veri tabanını satışa çıkardıkları duyuruldu.

Blackcat olarak da bilinen AlphV fidye yazılım grubu AlphVM, BlackMatter’ın bir operasyon sonrası kapanmasından sonra ortaya çıkmıştı. Tehdit aktörleri ABD, Avustralya ve Hindistan dahil olmak üzere çok sayıda ülkeden kurbanları bulunuyor. Grubun fidye talebi genellikle 400 bin ila 3 milyon dolar arasında değiştiği de gelen bilgiler arasında.