Süper Lig ekiplerinden birisi olan Trabzonspor’un dijital sistemine bir siber saldırı gerçekleştirildi. Gerçekleşen siber saldırıdan kimlik, iletişim, özlük, müşteri işlem, finans, mesleki deneyim, pazarlama, görsel ve işitsel kayıtlarda etkilenmiş oldu.

Trabzonspor ve klübe bağlı olan şirketleri siber saldırıya maruz kaldı. Kulüp, Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na (KVKK) saldırı ile alakalı bildirim yaptı.

KVKK’nın açıklamış olduğu bilgilere göre; ‘’Saldırı 19 Mayıs’ta gerçekleşti ve aynı gün tespit edildi. Siber saldırıdan bununla birlikte, Trabzonspor Ticari Ürünler ve Turizm İşletmeciliği Ticaret A.Ş, Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş, Trabzonspor Telekomünikasyon Danışmanlık ve Servis Hizmetleri Ticaret A.Ş, Bordo Mavi Futbol Yatırımlar Ticaret A.Ş, Trabzonspor Kulübü Derneği, Trabzonspor Bordo Mavi Enerji Elektrik Üretim A.Ş de etkilendi.’’ ifadeleri yer aldı.

Potansiyelli müşteriler dahi etkilendi

Bildirimde, şifrelenen sunucularda tutulan dosyalara erişimin gerçekleşmediği, bu nedenle ihlalden etkilenen kişi ve kayıt sayısının tespitinin yapılamadığı, ihlalden etkilenen ilgili kişi gruplarının çalışan personeller, kullanıcılar, öğrenciler, müşteriler ve potansiyel müşteriler olduğu belirtildi.

Veri ihlalinde, kimlik, iletişim, özlük, müşteri işlem, finans, mesleki deneyim, pazarlama, görsel ve işitsel kayıtlar ile diğer veri kategorilerinin etkilenmiş olduğu, ilgili kişilerin çağrı merkezi aracılığı ile bilgi alabileceği açıklandı.