Ukrayna Başbakanı Mykhailo Fedorov, gönüllü hacker ordusu oluşturduklarını dile getirdi. Fedorov, katılmak isteyenler için Telegram linki paylaştı.

Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın siber saldırılarına direnen Ukrayna, yardım çağrısına pek çok ülke ve şirketten destek bulsa da dijital ortamda da desteğe ihtiyacı olduğunu belirtti. Bu anlamda ona en büyük desteği Anonymous isimli hacker grubu verdi. Bunun üzerine Fedorov, gönüllü hacker ordusu kurduklarını söyleyerek Telegram linkini verdi.

Ukrayna’nın; Rus işletmelerine, bankalarına ve devlet kurumlarına karşı siber saldırılar başlatmak için bilgisayar korsanlarına ihtiyacı var. Her ne kadar Anonymous tarafından direkt olarak destek almış olsa da aralarında organik bir bağ bulunmadığı biliniyor. Bu sebeple Ukrayna, kendi gönüllü hacker ordusunu oluşturmak istediğini ifade etti. Bunu da Telegram üzerinden açtığı bir grup sayesinde gerçekleştirmek istediğini belirtti.

Ayrıca Fedorov, atmış olduğu tweet’te şunları söyledi: ‘’Bir BT (Bilişim Teknolojileri) ordusu yaratıyoruz. Dijital yeteneklere ihtiyacımız var. Tüm operasyonel görevler burada verilecektir. Herkes için görevler olacak. Siber cephede savaşmaya devam ediyoruz. İlk görev, siber uzmanlar için kanalda.’’

Linki paylaşılan Telegram grubunda şu anda 200 bine yakın kişi bulunduğu da gelen bilgiler arasında yer aldı. Paylaşılan ilk görev ise 30’dan fazla Rus bankası, şirketi ve devlet kurumuna saldırı gerçekleştirilmesi yönündeydi. Özel hedefler arasında petrol ve gaz şirketi Lukoil ile Yandex olduğu, bankalar içerisinde de Sberbank, VTB ve Gazprombank’ın hedef gösterildiğinin altı çiziliyor. Devlet kurumlarındaysa Kremlin ve Savunma Bakanlığı yer alması dikkat çekti.