Avrupa Birliği ülkeleri genelinde, binden fazla kurbandan yaklaşık 4 milyon 300 bin dolar çalan bir dolandırıcılık çetesinin üyelerini tutuklayan Ukrayna siber polisi oldu.

Fransa, İspanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Portekiz ve diğer Avrupa ülkelerindeki kullanıcıları hedef alan siber çete, 100’den fazla sahte ‘oltalama’ sitesi oluşturarak çoğu kişiyi piyasa fiyatlarının altında ürünlerle dolandırdı.

Gerçek bir alışveriş sitesinde ürün sipariş ettiklerini zanneden kurbanlar aslında tehdit aktörlerine bilmeden girdikleri kredi kartı bilgilerini çaldırmş oldular. Mağdurların bu siteye nasıl ulaştığı bilinmiyor fakat kötü amaçlı reklamlar, kimlik avı e-postaları ve hatta sosyal medya platformundaki doğrudan mesajlar aracılığıyla olabileceği tahmin ediliyor. Bunun yanında dolandırıcıların, çalınan verileri başkalarının kredi kartlarını kullanarak online alışverişler yapmak ve para aklama amacıyla kullandığı tespit edilen bilgiler arasında.

Vinnyistia ve Lviv’de iki çağrı merkezi tespit ettiğini açıklayan polis, bu merkezlerin müşterilerle iletişim kurarak onları sahte sitelerden sipariş vermeye ikna etmek suretiyle dolandırıcılık faaliyetlerine destek olduğunu söyledi.

Yetkililer 30’dan fazla arama yaparak çete üyelerinin evlerinde, çağrı merkezlerinde ve arabalarında bilgisayar ekipmanlarını, cep telefonlarını ve SIM kartlarını incelemek için alıkoydu.

Şu anda tutuklanan kişiler en fazla 12 yıl hapis cezası ve mal varlıklarına el konulmasıyla karşı karşıya kaldı. Kimlik avı çetesinin diğer 10 üyesinin ise sorgulanmak için başka Avrupa ülkelerinde gözaltına alındığı da gelen bilgiler arasında yer aldı.