Fortinet, “öğrenen makinelerin etkinleştirildiği” güvenlik çözümleriyle ilgili karar verme sürecinde kurum ve kullanıcıları aydınlatacak yeni bakış açılarını Maramiro ile paylaştı.
 
Fortinet, yapay zeka ve öğrenen makineler yolculuğuna on yıldan uzun bir süre önce başladığını söyledi. Fortinet Security Fabric, kullanıcılara en çok fayda sağlayacak alanlara uygulanan öğrenen makineler ve yapay zekayı anlattı. Bunun içerisinde, şirket içinde web trafiğini araştırmak, faydalı NOC verileri toplamak, kötü amaçlı nesneleri tespit etmek için yüz tanımayı kullanmak veya bulutta kötü niyetli web kampanyalarını izleme, çıkarımda bulunma eğitimi ile sıfır gün tespiti ve daha fazlasının yer aldığının altını çizdi.
 
Farkında olsak da olmasak da yapay zeka ve öğrenen makineler hayatımızın her anında rol oynuyor. Uyandığımız andan itibaren, akıllı cihazlar ısıtıcılarımızı ve ışıklarımızı ne zaman açacağımıza karar veriyor, sosyal medya bize hangi haberlerin tanıtılacağını seçmek için karmaşık algoritmalar kullanıyor ve Google Haritalar gün boyunca bizi yönlendiriyor. Biz uyurken bile yapay zeka, Google Home ve Apple Watches gibi akıllı cihazların yaygınlaşmasıyla uyku düzenimiz izleniyor, ne zaman iyi bir uyku çektiğimiz belirleniyor ve hatta sağlığımız takip ediliyor.

Öğrenen makineler, bilgisayarların bir şeyi nasıl yapacağını öğrenmesini sağlamayı içerir ve eğitim verileri, bilgi gibi girdileri gerektirirken, yapay zeka ise öğrenilen bilgiyi uygulamayı hedefler. Yapay zeka, veri tabanlı iş veya teknik sorunları çözmeye çalışır, kullanıcılara karar verme sürecinde yardımcı olur veya kendisi karar verebilir. Gerektiğinde, hiçbir insan beyninin işleyemeyeceği büyük veri kümelerini hızlı bir şekilde analiz etmek için kullanılabilir ve bir konu hakkında yapay zeka destekli kararlar ve sonuçlar üretebilir.
 
Peki yapay zeka mükemmel mi? Her zaman değil. Herhangi bir bilgisayar programı, yalnızca programcısı kadar mükemmeldir ve herhangi bir öğrenen makine veya yapay zeka, yalnızca aldığı bilgi beslemesi kadar iyidir. Bazı yapay zeka algoritmalarında iyi bilinen programatik önyargı örnekleri ve sohbet robotlarının yanlış verilerle eğitildikleri için hatalar yaptığı örnekler vardır. Dolayısıyla, bu alanda gidilecek daha çok yol olsa da bu algoritmalar, hata payı daha yüksek olan insanlara göre önemli faydalar sağlayabilir.

Algoritmaların, kullanıcıları kimlik avı tuzağına düşürmek ve güvenlik önlemlerini atlamak için incelikli sahte videolar ve görüntüler oluşturmada ve özellikle sosyal medya sitelerinde sahte kimlikler oluşturmak için yaygın şekilde kullanılmaya başlandığı da gelen bilgiler arasında yer aldı. Saldırganları hedef almak için kuruluşlar hakkında açık kaynak istihbaratı toplamak gibi bir işlevinin de olduğunu ifade edildi. 

Fortinet, yapay zeka ve öğrenen makinelere yönelik siber güvenliği nasıl kullanıyor?

Kötü amaçlı yazılım endüstrisinde yapay zeka ihtiyacını tetikleyen büyük değişiklik, buluşsal yöntemler ve uyarlanabilir kötü amaçlı yazılımlardı. Neredeyse bir gecede, manuel olarak ilgilenilmesi gereken kötü amaçlı yazılım hacminden, olağanüstü oranlarda katlanarak artan vaka sayılarına geçildi. Bu doğrultuda Fortinet, yapay zeka ve öğrenen makinelere adapte olan çözümler geliştirdiğini vurguluyor.