Geçtiğimiz günlerde Yemek Sepeti uygulamasını hack’leyen saldırganlar, 20 bin kullanıcıya ait olduğunu iddia ettiği verileri paylaştı.


Geçtiğimiz hafta ele geçirdiği veriler karşılığında Yemek Sepeti’nden fidye isteyen siber suçlular, bütün verileri paylaştı. Gazeteci İbrahim Haskoloğlu da iddialarının doğruluğunu araştırmak için saldırgandan bilgilerini istemiş ve teyit etmişti. Saldırganlar yüklü miktar para karşılığında verileri paylaşmayacağını söylemişti. Yemek Sepeti ise verilerin çalınmadığını ve bu paranın ödenmeyeceğini ifade etmişti.


Yemek Sepeti saldırıyı kınayan bir açıklama yapmıştı ancak olayların büyümesiyle birlikte bu sefer de saldırganlar çalışanların verilerini sızdıracağını açıkladı. Yemek Sepeti olayların ardından hacker’lara ulaşarak saldırıyı doğrulayan ve duyuran gazetecilere dava açmıştı. Dün ise bir güncelleme ile saldırganlar, gazetecilere açılan davayı öne sürerek rastgele 20 bin kullanıcının verilerini paylaştı. Bu verileri ise daha önce pek çok sızıntının gerçekleştiği bir forumda yayınladılar.


Forumda yaptıkları açıklamada saldırganlar, sızıntının sebebini belirtti ve en kısa sürede Yemek Sepeti’nden parayı ödemesini istedi. Paranın ödenmemesi halinde ise daha çok verinin paylaşılacağı bilgisini verdiler. Tehdit aktörleri açıklamanın devamında ise; ‘’Yemeksepeti’nin bu sızıntıyı twitter hesaplarında türklerle paylaşan bazı Türk gazetecilere dava açtığını duyduğumuz için rastgele 20 bin yemeksepeti müşterisinin bilgilerini paylaşmaya karar verdik. Yemeksepeti bunu yapmaktan vazgeçmez ve yakın zamanda teklif vermezse birkaç ünlü kişi bilgisiyle daha çok veri paylaşacağız.’’ şeklinde konuştular.


Örnek olarak da bu ünlü kişilerin sansürlü bir şekilde bilgilerini yayınlayan saldırganlar, paylaştıkları verilerin tamamının doğru olduğunu da ekledi.