Kısa bir süre önce siber saldırıya maruz kalan Atomic Wallet, siber saldırıdan sadece yüzde 1’lik kesimin etkilendiğini savunuyor. Fakat çoğu kullanıcı şirketle aynı şekilde düşünmüyor.

Kısa bir süre önce Atomic Wallet siber saldırıya maruz kaldı. Bunun üzerine Atomic Wallet kullanıcıları, portföylerinin tamamıyla ortadan kaybolduğunu dile getirdi. Geçtiğimiz günlerde yaşanılan istismara ilişkin açıklamalar yapan Atomic Wallet ise 35 milyon doların kaybedilmiş olduğu saldırıda, sadece aylık aktif kullanıcıların yüzde 1’inin etkilendiğini öne sürdü.

Atomic bünyesinde yaşanmış olan karmaşadan para kazanmaya çalışan birkaç doğrulanmış dolandırıcı Twitter hesabı, şirket hesabını kopyaladı. Zararlı aktörler, sahte Atomic Wallet hesabı ile kullanıcıların kayıp fonlarını kurtarmaları konusunda yardımcı olduklarını öne süren kimlik avı bağlantılarının paylaşımını yaptı.

Zincir üstü araştırmacısı ZachXBT, ayrıca bir kurbanın bir milyon dolar değerinde olan kayıp fonunu kurtarması için yardım ettiğini öne sürdü. Bununla beraber, kurtarma süreci hakkında henüz bir bilgi verilmedi.

Birçok kişi Atomic Wallet’ın açıklamalarını inandırıcı bulmuyor

Çok sayıda Atomic Wallet kullanıcısı, açıklamanın yapılmış olmasına karşın, fon kaybı bildirimi yapmayı sürdürdü. Bununla beraber birçok kişi, şirketin zararı azaltma çabalarının üzerinde durarak, saldırıdan etkilenen kesimin yüzden 1’den fazla olduğu imasında bulundu.

Bu noktada ise kripto varlıklarının saklanması söz konusu olduğunda doğru hizmet sağlayıcılarının kapsamlı bir şekilde incelenmesi gerektiği ifade ediliyor. Bununla beraber, Atomic Wallet gibi çok sayıda kripto cüzdan sağlayıcısı tarafından vaat edilen ‘anahtarlarınız değil, kripto varlıklarınız’ benzeri sloganları irdelenmeye başlanıyor.

ZachXBT’nin araştırması, ayrıca Atomic Wallet siber saldırısında bir kişi tarafından kaybedilmiş olan en yüksek miktarın Tron blokzincirindeki Tether’de (USDT) 7,95 milyon dolar olduğunu ortaya çıkardı. Son güncellemeye göre en büyük beş kayıp, 17 milyon dolara ulaşıyor.

Son zamanlarda siber saldırı ve hack vakaları büyük oranda artış gösterdi. Geçtiğimiz gün bir bilgisayar korsanı XRP yanlısı avukat John Deaton’a ait olan cep telefonunun kontrolünü ele geçirdi. Deaton’ın Twitter hesabı daha sonra LAW tokenlarının paylaşımı için kullanıldı.

Paylaşılan Tweet’ten kısa bir süre sonra da Deaton ve kendisini temsil eden hesaplar, kullanıcıları potansiyel bir hack’lenme konusunda uyarıldı ve kripto para birimine yatırım yapmamaları konusunda tavsiyede bulunuldu.