Yayınlanan yeni plana göre bankalar, siber saldırı bildirimini ortak formatta gerçekleştirebilir. Finansal İstikrar Kurulu (FSB), rapor formatını yayınladı.

G20’nin mali gözlemcisi, bilgisayar korsanlığına karşı tepkilere hız kazandırmak ve finansal istikrar üstündeki yansımaları daraltmak adına bankalara siber saldırıları ortak bir formatta bildirmeleri amacıyla bir plan sundu. Bankalar siber saldırı bildirimini kendilerine verilen süre içerisinde bildirebiliyor olsa dahi bu konu ile alakalı format eksikliği bulunuyor.

G20 ülkeleri birlikte hareket edebilir

G20 merkez bankaları, mali düzenleyiciler ve hazine yetkililerinden oluşmuş olan FSB, bir kamuoyu istişaresinin sonrasında tavsiyelerini dile getirdi. FSB; ‘’Küresel finansal sistemin birbirine bağlı olması, bir finans kuruluşundaki veya üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarından birindeki bir olayın, sınırlar ve sektörler arasında yayılma etkilerine sahip olabilmesini mümkün kılıyor. Bununla birlikte, son on yılda siber olay raporlamasıyla ilgili gereksinimler ve uygulamalarda anlamlı farklılıklar ortaya çıktı ve çıkmaya devam ediyor.’’ ifadelerini kullandı.

Tavsiyeler, olay raporlamanın daha fazla uyumlaştırılmasının önündeki duvarları ortadan kaldırmayı hedefliyor. Ayrıca raporlamada yakınsamayı fazlalaştırmak adına daha geniş bir ortak terimler sözlüğü sağlamak amaçlı gelişmiş bir ‘siber sözlük’ barındırıyor.

Günümüzde finans alanındaki siber saldırılarda çok önemli derecede artış görülüyor. Bununla beraber her şirket bu siber saldırıları kendi şirketleri stratejisi kapsamı içerisinde paylaşıyor. Paylaşılan bilgiler genel olarak bir format içerse dahi bu konuda genel anlamda bir format yer almıyor. FSB tarafından yapılan çalışma bu formatın birleştirilmesi için ciddi seviyede bir öneme sahip.