Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin küresel çapta yürüttüğü yasadışı siber hırsızlık faaliyetlerinin uluslararası toplumun endişelerine yol açtığını öne sürdü.

Çin yayınladığı bir rapora göre, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA), Çin’e yönelik uyguladığı siber saldırılara dair birçok kanıt bulunduğunu belirtti. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin ise yaptığı konuşmada, raporun bu ay içinde ABD’nin siber saldırılarıyla ilgili yayımlanan üçüncü rapor olmasına dikkat çekti.

Raporların, ABD güvenlik birimlerinin Çin’e yönelik büyük ölçekli siber saldırılarının kanıtlarını da sunduğunu dile getiren Wenbin, ‘’Washington’un siber saldırı olayını açıklamasını ve yasadışı eylemlerini derhal durdurmasını talep ettik. Ancak şuana kadar ABD susmayı tercih etti. Çinli hacker söylentileri uyduran Washington yönetimi, Çin tarafından sunulan kanıtlara göz yumdu ve bu konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.’’ şeklinde konuştu.

Wenbin, ABD’nin küresel siber güvenliğe yönelik en büyük tehdit olduğunu da vurguladı. Ayrıca Wang Wenbin, tüm ülkeleri siber egemenliği ve uluslararası kuralları ihlal eden hegemonik eylemlere ortaklaşa direnmeye ve barışçıl, güvenli, açık ve işbirlikçi bir siber ortam kurmaya çağırdı.