Rusya tarafından kullanılan Cyclops siber saldırı aracını, FBI devre dışı bıraktı. Daha önce Cyclops Blink, Asus’a da saldırmasıyla biliniyor.

Cyclops Blink, saldırganların aygıt yazılımı güncellemeleri aracılığıyla çeşitli cihazlara sızmasını sağlıyor. Bilgisayar korsanlarının, bu botnet saldırı girişimi sayesinde güvenliği ihlal edilmiş ağlara uzaktan erişebildiği de gelen bilgiler arasında yer aldı.

ABD’li yetkililerin daha önce de belirttiği gibi, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgale karşı olduklarını vurgulanırken, Rusya’nın siber faaliyetlerinin önüne geçileceğinin altı çizildi. ABD yetkililerin yaptığı açıklamaya göre FBI, Rus askeri istihbarat ajansı tarafından kontrol edilen siber suç aracını bozdu. Rus hükümetinin desteklediği bilinen Sandworm hack grubuna ait Cyclops Blink saldırı araçları, Rusya’nın planları devreye girmeden önce FBI tarafından devre dışı bırakıldı.

Rus yazılımına yönelik açıklamalarda bulunan ABD Başsavcısı Merrick Garland, Rus askeri istihbarat teşkilatı tarafından kontrol edilen ve yaygın olarak GRU olarak bilinen botnet’in kesintiye uğradığını belirtti. Garland, “Rus hükümeti yakın zamanda Ukrayna hedeflerine saldırmak için benzer bir altyapı kullandı. Neyse ki bu botnet’i kullanılmadan önce bozabildik. Uluslararası ortaklarla yaptığımız yakın çalışma sayesinde, binlerce ağ donanımı cihazına bulaştığını tespit edebildik. Botnet silahlandırılmadan önce GRU’nun bu cihazlar üzerindeki kontrolünü devre dışı bırakabildik.” şeklinde konuştu.