İtalya merkezli lüks spor otomobil üreticisi Ferrari, siber saldırıya uğradığını açıkladı. Saldırıda, müşterilerine ait isimleri, e-posta adresleri ve telefon numaraları gibi bilgileri ifşa edildi.

Tüm dünyanın dijitalleşmesiyle beraber birçok farklı sektörde siber saldırı haberlerinin yayıldığını biliyoruz. Otomotiv endüstrisi de bunlardan payına düşeni almış görünüyor. Örneğin geçtiğimiz aylarda dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Toyota, binlerce müşterisini etkileyen bir saldırıya uğramıştı.

Şimdi ise bir başka otomobil devi benzer bir durumla karşı karşıya kaldı. Lüks spor araç dendiği zaman ilk aklımıza gelen şirketlerden olan İtalya merkezli Ferrari, bir siber saldırıya uğradığını açıkladı.

Müşterilerinin hassas bilgilerine ulaşıldı

Ferrari, müşterilere gönderilen bir e-postayla saldırıyı doğruladığını bildirdi. Yapılan açıklamada, hassas müşteri verilerinin ihlal edildiğini belirtti. Saldırganlar, müşterilerin isimlerine, adreslerine, e-posta adreslerine ve telefon numaralarına erişildiğini aktardı. Otomobil devi, kaç müşterisinin bu saldırıdan etkilendiği konusunda ise bir bilgi vermedi.

Şirket, olayın ardından bir tehdit aktörüyle iletişime geçtiğini ve bu kişinin fidye talebinde bulunduğunu ifade etti. Ne kadar olduğu bilinmeyen fidyenin ödenmediğini belirten Ferrari, bunun yerine en iyi hamlenin müşterilerini bilgilendirmek olduğuna karar verdiklerini söyledi.

Açıklamada, ”Fidye talebini alır almaz, önde gelen bir üçüncü taraf siber güvenlik firmasıyla iş birliği yaparak bir soruşturma başlattık. Ayrıca ilgili makamları da bilgilendirdik.’’ sözlerini kullandı. Ferrari, şu zamana kadar yapılan soruşturmaya güvenerek, herhangi bir ödeme bilgisinin çalınmadığına da vurgu yaparken şirketin operasyonlarında bir etkiyle karşılaşılmadığını ekledi.

Olayın, Ekim ayında yine Ferrari’ye düzenlenen ve bazı gizli dökümanlara erişilmesini sağlayan saldırıyla bir alakasının bulunup bulunmadığı ise bilinmiyor. 7GB büyüklüğünde verinin çalındığı bu saldırı, ‘RansomEXX’ ismi verilen bir grup tarafından ele geçirilmişti.