Avustralya’da 3 milyon kişiye hizmet veren bir finans şirketinin 330 bin müşteri verisinin bir siber saldırı sonucu ele geçirildiği açıklandı.

Avustralya’da Latitude Financial isimli finansal hizmet şirketinin 330 bin müşterisinin kişisel verileri, bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildi.

ABC’nin haberine göre, ülkede geçen yıl hacklenen sağlık sigorta şirketi Medibank ve iletişim şirketi olan Optus’un ardından, Latitude Financial da uğramış olduğu siber saldırıyla çok sayıda müşteri verisinin ele geçirildiğini açıkladı.

Siber saldırıya uğradığını Avustralya Menkul Kıymetler Borsası (ASX) aracılığıyla duyuran şirket, yaklaşık olarak 330 bin müşterisine ait kişisel verilerin 16 Mart’ta çalındığını duyurdu.

Yaklaşık olarak 3 milyon müşterisinin bulunduğu bilinen şirket, ele geçirilen hassas bilgilerin içerisinde 100 bin ehliyetin de bulunduğunu bildirdi.

Müşterilerine siber saldırıyla alakalı e-posta gönderen şirket, sosyal medya hesaplarından da iletişim merkezlerinin daha fazla güvenlik riski olmaması açısından şu anda kullanım da olmadığını belirtti. Şirket, bilgisayar korsanları tarafından fidye istenip istenmediğine dair bir açıklama da bulunmadı.

Medibank müşterilerinin verileri, geçen yıl sigortacının ele geçirilen verileri için Rus bağlantılı bir kuruluşa fidye vermeyi reddetmesi sonrasında Dark Web’te paylaşılmıştı.

Hükümet daha önce şirketlerin fidye ödememe kararını desteklediğini açıklamıştı.

Aynı zamanda eski Başbakan Scott Morrison, 1,7 milyar dolarlık siber güvenlik planları ile alakalı düşüncelerini belirtmişti. Yenilenen stratejiyle alakalı İçişleri Bakanlığı bünyesinde ulusal siber ofisi kurulacağı fikrini de dile getirmişti.