Fidye yazılım çetesi olarak bilinen LockBit, Kanada’da bulunan ve çocuklar için sağlık hizmeti veren bir hastaneye saldıran üyesi hakkında hastaneden özür diledi ve ücretsiz şifre çözücü yayımlandı.

Toronto’da SickKids hastanesine 18 Aralık tarihinde LockBit fidye yazılım çetesi tarafından siber saldırı düzenlendiği biliniyordu. Siber saldırının ardından kurumun dahili ve kurumsal sistemleri, hastane telefon hatları ve web sitesinin etkilendiği belirtildi. Ayrıca siber saldırının laboratuvar ve görüntüleme sonuçlarının alınmasında gecikmelere neden olduğu ve hastaların uzun süre beklemesine yol açtığı vurgulandı. LockBit, hastaneye yapılan siber saldırı için özür dilerken, hastaneye saldıran üyesini çeteden attığını, çünkü kural ihlali yaptığını açıkladı.

LockBit fidye yazılım çetesi, ‘’SickKids’e yapılan siber saldırı için resmen özür diliyoruz ve şifre çözücüyü ücretsiz olarak temin ediyoruz. Bu hastaneye saldıran kişi, ortak kurallarımızı ihlal etti, bu sebeple engellendi ve ilişiği kesildi.’’ ifadelerini kullandı.

LockBit’in şifre çözücüyü aradan bu kadar zaman geçtikten sonra yayınlaması ise dikkat çekti.